KS Hubertus Chomentów - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Najnowsza galeria

Młodzież
Ładowanie...

Ostatnie spotkanie

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Tabela ligowa

Inne rozgrywki » A-klasa

Wyszukiwarka

Aktualności

Sauna w Chomentowie juz działa

  • autor: ortalion trenera, 2014-12-12 11:34

W dniu 11 grudnia 2014 roku Prezes Paweł Śmietanka i Skarbnik Szczepan Kwiecień, podpisali umowę w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie na projekt pt. Zakup Sauny. Jest to pokłosie wcześniej złożonego wniosku o przyznanie pomocy, złożony w zakresie małych projektów w ramach działania 413, Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, objętego PROW 2007-2013

Galeria zdjęć


nowa-galeria-5975315.jpg nowa-galeria-5975316.jpg nowa-galeria-5975317.jpg

Zakup i montaż sauny został sfinansowany ze środków własnych, które pochodziły w 80 % z refundacji poprzedniego wniosku na zakup kosiarki samojezdnej. Resztę środków stanowiły składki członkowskie.

Przypominamy, że zarówno na zakup kosiarki http://kschomentow.futbolowo.pl/news,2235037,mamy-nowa-kosiarke.html jak i sauny, nie wolno przeznaczać środków z dotacji gminnych czy powiatowych. 

Gratulacje dla Wszystkich osób, które były zaangażowane w ten projekt. smileysmileysmiley

Z sauny mogą korzystać nie tylko sportowcy ale również mieszkańcy Chomentowów.

Obecnie sauna "odpalana" jest w poniedziałki i piątki od godz. 19.45. Zapraszamy.

Poniżej kilka zasad jak korzystać z sauny.

  1. Dzieci do lat 16 mogą przebywać w saunie wyłącznie pod opieka osób pełnoletnich.
  2. Z sauny nie mogą korzystać osoby:
  • chore na serce, nadciśnienie i z chorobami naczyń krwionośnych,
  • chore na tarczycę, klaustrofobię, epilepsję, ostre stany reumatyczne, nowotwory, ostre infekcje i stany astmatyczne,
  • z gorączką,
  • kobiety w czasie menstruacji i w okresie ciąży
  • zmęczone i w stanie intoksykacji

Wskazówki do korzystania z sauny fińskiej

 

Etap 1 - Przygotowanie (10-15 minut)

Rozpoczynamy zabiegi w saunie 1,5 - 2 godzin po ostatnim posiłku Przed wejściem do sauny należy umyć ciało i dokładnie osuszyć. Osoby z „zimnymi” stopami powinny je ogrzać ciepłą wodą. Do sauny wchodzi się w stroju kąpielowym z ręcznikiem. W czasie przebywania w saunie nie wolno smarować ciała lub twarzy żadnymi kremami, gdyż powoduje to zmniejszenie powierzchni ciała, która wydala pot.

Etap 2 – Pierwsze przegrzanie (8-15 minut) 

Rozpoczyna od najniższej ławy stopniowo przechodząc na wyższe, w zależności od samopoczucia.  Na ławie należy położyć się lub usiąść z ugiętymi nogami na ręczniku (nie powinien on zajmować zbyt dużej powierzchni, aby nie ograniczać cyrkulacji ciepłego powietrza). W celu przystosowania układu krążenia do prawidłowego funkcjonowania w pozycji stojącej, wskazane jest w ostatnich 2 - 3 minutach przebywania w saunie przyjęcie pozycji siedzącej z opuszczonymi nogami. Wszelkie zmiany samopoczucia, wskazujące na nietolerancję kąpieli w saunie, należy traktować poważnie, włącznie z przerwaniem dalszej kąpieli. W trakcie pobytu w saunie nie wolno uzupełniać płynów, robi się to dopiero w czasie wypoczynku.

Etap 3 – Ochłodzenie (do 12 minut)

Im wyższa temperatura panuje w saunie, tym krócej w niej przebywamy i dłużej ochładzamy organizm. Etap ten dobrze jest rozpocząć od zimnej, ale suchej kąpieli, np. wyjścia na powietrze (dodatkowo dotleniamy organizm, gdyż zawartość powietrza w saunie ze względu na jej temperaturę i szybkie pobieranie tlenu spada). Po kilku minutach należy poddać się zimnej wilgotnej kąpieli (10-30ºC): wziąć prysznic, polać się strumieniem wody lub zanurzyć w wodzie. Niewskazane jest używanie mydła.  Etap ten jest największym obciążeniem dla organizmu.

Etap 4 – Drugie przegrzanie (10-15 minut)

Wchodzimy do sauny, możemy teraz zająć drugą ławę i powtarzamy wyżej opisane czynności.

Etap 5 - Dodatkowe zabiegi 

W czasie i po zabiegu w saunie przeciwwskazane jest podejmowanie wysiłku fizycznego. Po saunie należy wypocząć około 20 - 30 minut. Celowe jest picie w umiarkowanych ilościach wód mineralnych lub soków. 

Oczyszczanie

Wygrzewanie się w gorącej saunie sprawia, że zaczynamy się mocno pocić i to jest zasadnicze jej działanie. Pocenie się wpływa naorganizmoczyszczająco. Powoduje usuwanie niepotrzebnych i często toksycznych dla organizmu związków sodu, alkoholu, nikotyny, obniża stężenie cholesterolu oraz przyczynia się do pozbycia nadmiaru wody. Eliminuje również szkodliwe metale rakotwórcze, takie jak choćby kadm, ołów czy cynk. Wydzielany przezskórępot oczyszcza ją i opóźnia proces jej starzenia się. Sauna wspomaga też leczenie niektórych chorób skóry np. trądziku i łuszczycy.

Bóle stawów

Terapia w saunie zalecana jest przy zwyrodnieniach, bólach stawów oraz przy bólach mięśniowych, kontuzjach i zwichnięciach. Dobre efekty osiągane są u osób mających tzw. zakwasy, czyli bóle mięśni powstałe w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego lub ćwiczeń. Ciepło działa na kwas mlekowy w mięśniach, rozluźniając je, natleniając i poprawiając krążenie. Z tego powodu wizyta w saunie jest bardzo przydatna np. przed ćwiczeniami rehabilitacyjnymi.

 

Astma oskrzelowa

Z dobroczynnego działania sauny na pewno skorzystają również osoby borykające się z nawracającym zapaleniem zatok i nieżytem nosa, gardła, krtani i tchawicy. Lecznicze 15 minut można zafundować sobie także przy innych chorobach dróg oddechowych np. astmie oskrzelowej i przewlekłym zapaleniu oskrzeli, ale pod jednym warunkiem, że choroby te nie mają ostrej postaci zapalnej i nie wymagają leków.

Choroby krążenia

Temperaturai wilgotność powietrza w saunie uważane są za naturalne stabilizatory ciśnienia. Wspomagają leczenie nadciśnienia, oczywiście tylko za zgodą prowadzącego lekarza. Sauna działa również w przypadku osób ze zbyt niskim ciśnieniem. Sauny nie muszą unikać też chorzy z niektórymi chorobami serca, pod warunkiem, że ich ogólny stan zdrowia jest dobry. Kontrolowany pobyt w saunie nie powinien zaszkodzić na przykład osobom będącym rok po zawale, z zaburzeniami rytmu serca czy nerwicą sercowo-naczyniową.

Nie z gorączką!

Zdecydowane przeciwwskazania do wizyt w saunie to: ciąża, stany gorączkowe, nowotwory, niewydolność serca, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, choroby nerek i wątroby, padaczka, cukrzyca, różnego rodzaju ostre stany zapalne m.in. wrzody, guzy, bóle zębów, jaskra.


 


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [588]
 

Dodaj swój komentarz

Autor: Treść:pozostało znaków:

Logowanie

Reklama

Ankiety

Czy strona jest łatwa w obsłudze i przejrzysta?

Wymiana Buttonów


 

http://www.stadninahubertus.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 125, wczoraj: 117
ogółem: 2 317 913

statystyki szczegółowe

Statystyki drużyny

Kalendarium

28

03-2024

czwartek

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

Kontakty