Sauna po treningu?

• autor: oti, 2016-03-14 21:00

U wielu osób to niemal rytuał. Trening, cardio, a na zakończenie sauna. Większość bywalców klubów fitness uważa , że sauna wpłynie pozytywnie na odprężenie po treningu oraz wzmocni efekt spalania tkanki tłuszczowej. Czy takie postępowanie jest właściwe?

Korzystanie z sauny wpływa pozytywnie na relaks oraz regenerację. Naprzemienne nagrzewanie i schładzanie ciała jest bardzo korzystne dla układu krwionośnego. Mitem jest natomiast, że sauna pomaga w odchudzaniu. Jedyne czego się na niej pozbywamy – to wody z organizmu. W wyniku korzystania z sauny może więc obniżyć się nieznacznie nasza masa ciała, głównie za sprawą odwodnienia.

Korzystając z sauny powinnyśmy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Przed wejściem na saunę należy zawsze wziąć prysznic, a następnie wytrzeć się do sucha.  Nie powinniśmy wchodzić do sauny ani  głodni ani przejedzeni. Przebywanie w wysokiej temperaturze jest wyczerpujące dla organizmu. Przepełniony żołądek będzie niepotrzebnym bodźcem obciążającym.

Do sauny nie należy wchodzić w stroju kąpielowym ani w klapkach.

Niestety jak wynika z moich prywatnych obserwacji, wchodzenie do sauny w kąpielówkach czy bikini, to bardzo powszechna praktyka. Sztuczny materiał zastosowany w kąpielówkach może utrudnić prawidłowy przepływ powietrza. Dodatkowo jeśli kąpielówki są mokre, to może dojść do miejscowego poparzenia. Zawsze zabieraj do sauny suchej ręcznik. W saunie pod wpływem wysokiej temperatury, pory skórne rozszerzają się, a gruczoły potowe zaczynają aktywniej pracować. Dochodzi wtedy do przyśpieszenia procesu usuwania toksyn i zanieczyszczeń z organizmu. Powinniśmy siedzieć na ręczniku, aby nie zostawiać na deskach mokrych plam potu.

Szczytem głupoty jest wchodzenie do sauny w stroju kąpielowym bez ręcznika.

W saunie należy przebywać od 5 do 15 minut. Gdy czujemy się niekomfortowo, robi nam się słabo, powinniśmy niezwłocznie wyjść. Nie powinniśmy dopuszczać do momentu, w którym czujemy się już słabo.

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z siłownią, nie siadajmy na górnym piętrze. Jest na nim bowiem najcieplej. Zacznijmy od niższych stopni.

Po wyjściu z sauny należy schłodzić się pod zimnym prysznicem, a następnie odpocząć, najlepiej w pozycji leżącej. Przerwa pomiędzy wejściami do sauny  powinna trwać minimum 10 min.

Przed, w trakcie i po korzystaniu z sauny należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W trakcie sprawdzi się najlepiej woda zmineralizowana, natomiast po skonczonej sesji woda oraz sok pomidorowy. W trakcie korzystania z sauny nie należy spożywać alkoholu.

Do sauny człowiek zazwyczaj przychodzi po to, żeby się zrelaksować i odpocząć. W związku z tym warto w tym miejscu po prostu zachować ciszę.

Sauna może być ciekawym urozmaiceniem treningu siłowego, biegowego lub pływackiego. Nie należy jednak korzystać z niej bezpośrednio po treningu.  Nadmierne podnoszenie temperatury ciała bezpośrednio po wysiłku jest szkodliwe dla zdrowia. W czasie ćwiczeń podnieśliśmy już temperaturę ciała, doprowadziliśmy do częściowego odwodnienia organizmu, obciążyliśmy układ krwionośny wraz z sercem. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc po treningu odpocząć, nawodnić organizm i obniżyć temperaturę ciała. Korzystanie z sauny jest dokładnym przeciwieństwem tego, co powinniśmy wykonać po treningu.

Wybierając się na saunę po treningu liczymy na szybszą regenerację i lepsze efekty treningu. Tymczasem rezultat takiego działania może być zupełnie odwrotny, a ponadto niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Każdy trening wpływa na uszkodzenia mięśnia i jest to normalny efekt, którego następstwem jest superkompensacja. Jeśli zaraz po takim treningu nastąpi rozgrzanie w saunie, czyli rozszerzenie naczyń krwionośnych, to wpłynie to na jeszcze większe uszkodzenia mięśni na skutek większego wynaczynienia krwi – w dużym stopniu spowolni to regenerację potreningową.

Na saunę najlepiej wybrać się w dniu wolnym od aktywności fizycznej.

Z sauny powinny korzystać osoby zdrowe, bez przeciwwskazań lekarskich. Nie jest dobrym pomysłem dla osób cierpiących na nadciśnienie, mających problemy z układem krążenia oraz nałogowych palaczy.

Prawidłowe korzystanie z sauny przez osoby zdrowe, może przynieść odprężenie, a także pewne pozytywne skutki zdrowotne. Nie powinniśmy chodzić na saunę w trakcie przeziębienia lub jeśli nasz organizm jest osłabiony. Spowoduje to tylko pogorszenie stanu zdrowia i  doprowadzi do zaostrzenia choroby.